Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Krynki / Materiały dydaktyczne

Krynki - Scenariusz II lekcji historii w klasie VIII

SCENARIUSZ LEKCJI HISTORII WKLASIE ÓSMEJ



TEMAT: Losy ludności żydowskiej Krynek podczas II wojny światowej


Cele ogólne:

  • zapoznanie ucznia z sytuacją narodowościową i religijną Krynek u progu II wojny

  • przedstawienie wspomnień świadków z czasów II wojny

Cele operacyjne:

  • uczeń potrafi opisać społeczność Krynek do wybuchu II wojny

  • uczeń rozumie zagrożenia okupacyjne

  • uczeń wie czym była Akcja Reinhardt

  • uczeń pamięta kluczowe wydarzenia związane z Holocaustem w Krynkach

Metody:

  • pogadanka

  • wykład

  • praca w parach

Środki dydaktyczne:

  • źródła historyczne ze strony Pamięć Ożywiona – ogłoszenie, wspomnienia świadków (film)

  • zdjęcia Krynek z czasów wojny

  • tablica


Fazy

Przebieg lekcji

Uwagi

przygotowawcza

  1. Cz. porządkowo – organizacyjna.

- zaprowadzenie ładu i sprawdzenie obecności

  1. Kontrola i utrwalenie wiadomości z lekcji poprzedniej.


Zapisanie tematu lekcji oraz notatki.


T:  Holocaust w Krynkach.


  1. Jak wyglądały Krynki do II WŚ?

  2. Gdzie znajdowało się getto w Krynkach?

  3. Kiedy i jak Żydzi zniknęli z Krynek?


  1. Ogniwo wiążące: (wykład)

  • Na poprzedniej lekcji rozmawialiśmy o początkach okupacji niemieckiej i represjach,

  • Niemcy hitlerowskie miały swój, specjalny, zbrodniczy plan wymordowania wszystkich Żydów. Czy znacie pojęcie HOLOCAUST? Realizację masowego likwidowania całych społeczności żydowskich na białostocczyźnie rozpoczęto 1 listopada 1942 – w ciągu niecałych 3 miesięcy wymordowano niemal wszystkich Żydów żyjących w małych miasteczkach podlaskich w tym Krynek.

  • Zapisanie pojęć na tablicy: getto, Holocaust, Akcja Reinhardt

  • https://encyclopedia.ushmm.org/content/pl/article/operation-reinhard-einsatz-reinhard



5 min














15 min

wykonawcza

  1. Opracowanie nowego tematu.


  1. Uczniowie pracują w parach, dostają zestaw pytań(nauczyciel powinien je wydrukować) z którymi się zapoznają

  2. Uczniowie oglądają film ze wspomnieniami i koncentrują się na wyłapaniu informacji na temat losu krynkowskich Żydów.


Pytania:

  1. Gdzie w Krynkach znajdowało się getto i brama do niego? Jak wyglądała? (szeroka, drewniana, dwumetrowa)

  2. W jaki sposób kazano się Żydom oznakować? (łaty)

  3. Do czego okupanci przeznaczyli Wielką Synagogę

  4. W jaki sposób zorganizowano wywózkę Żydów z Krynek?

  5. Czy wywożeni Żydzi mogli zabrać ze sobą bagaże? Co się stało z ich rzeczami, dobytkiem?

  6. Dokąd ich wywieziono?








5 min.






20 minut









kontrolna

  1. Rekapitulacja pierwotna

-Nauczyciel wyjaśnia, dlaczego we wspomnieniach mieszkańców pojawia się miejscowość MAŁKINIA, (Treblinka)

- Nauczyciel pokrótce opowiada (tak aby nie straumatyzować uczniów) jak wyglądał transport i mordowanie Żydów w obozach śmierci.

- grupy prezentują swoje spostrzeżenia i notatki, swoimi słowami opowiadają chronologicznie co się działo w miasteczku


Ocena pracy uczniów na lekcji.

5 minut





2024-03-11 10:58:26 history
Załączone pliki:

Uzupełnij wpis

Treść (Komentarz ukaże się po jego zatwierdzeniu przez administratora.)
Adres e-mail (opcjonalnie - Twój adres nie będzie nigdzie publikowany)
Nick (opcjonalnie)