Krynki / Materiały dydaktyczne
Krynki - Scenariusz II lekcji historii w klasie VIII
SCENARIUSZ LEKCJI HISTORII WKLASIE ÓSMEJ
TEMAT: Losy ludności żydowskiej Krynek podczas II wojny światowej
Cele ogólne:
zapoznanie ucznia z sytuacją narodowościową i religijną Krynek u progu II wojny
przedstawienie wspomnień świadków z czasów II wojny
Cele operacyjne:
uczeń potrafi opisać społeczność Krynek do wybuchu II wojny
uczeń rozumie zagrożenia okupacyjne
uczeń wie czym była Akcja Reinhardt
uczeń pamięta kluczowe wydarzenia związane z Holocaustem w Krynkach
Metody:
pogadanka
wykład
praca w parach
Środki dydaktyczne:
źródła historyczne ze strony Pamięć Ożywiona – ogłoszenie, wspomnienia świadków (film)
zdjęcia Krynek z czasów wojny
tablica
Fazy | Przebieg lekcji | Uwagi |
przygotowawcza |
- zaprowadzenie ładu i sprawdzenie obecności
Zapisanie tematu lekcji oraz notatki.
T: Holocaust w Krynkach.
|
5 min
15 min |
wykonawcza |
Pytania:
|
5 min.
20 minut
|
kontrolna |
-Nauczyciel wyjaśnia, dlaczego we wspomnieniach mieszkańców pojawia się miejscowość MAŁKINIA, (Treblinka) - Nauczyciel pokrótce opowiada (tak aby nie straumatyzować uczniów) jak wyglądał transport i mordowanie Żydów w obozach śmierci. - grupy prezentują swoje spostrzeżenia i notatki, swoimi słowami opowiadają chronologicznie co się działo w miasteczku
Ocena pracy uczniów na lekcji. | 5 minut |
Uzupełnij wpis |
Treść (Komentarz ukaże się po jego zatwierdzeniu przez administratora.) |
Adres e-mail (opcjonalnie - Twój adres nie będzie nigdzie publikowany) Nick (opcjonalnie) |